Országos hatályos jogszabályok
- A társasházakról szóló 2003. évi CXXXIII. tv.,
- a jegyző társasházak feletti törvényességi felügyeletének eljárási szabályairól szóló 155/2015. (VI. 25.) Korm. rendelet,
- a Polgári Törvénykönyvről szóló 2013. évi V. törvény,
- az általános közigazgatási rendtartásról szóló 2016. évi CL. törvény adatkezelésre vonatkozó rendelkezései.
Határidők
- Ha a jegyző a bejelentést követően nem indít törvényességi felügyeleti eljárást, a bejelentőt – a bejelentésében foglalt erre irányuló kérelme esetén – az írásbeli bejelentés kézhezvételétől, vagy a szóbeli bejelentés napjától számított 30 napon belül írásban tájékoztatja az eljárás elmaradásának indokairól.
- A jegyző a döntését követően az eljárás megindításáról 3 munkanapon belül írásban értesíti a közös képviselőt, valamint a bejelentőt.
- A jegyző az eljárás során postai vagy elektronikus úton bekérheti vagy a helyszínen megtekintheti a társasház működésével kapcsolatos iratokat. Az iratokat a közös képviselő a jegyző értesítésének kézhezvételétől számított 10 munkanapon belül köteles a jegyző rendelkezésére bocsátani, mely határidő a jegyzőhöz eljutatott, indokolással ellátott írásbeli kérelem alapján egy alkalommal, 10 munkanappal meghosszabbítható.
- Ha a jegyző a társasház működésének törvénybe ütközését állapítja meg, a társasházat felhívja a működés törvényességének helyreállítására. A jegyző írásbeli felhívásától számítva 60 nap áll a társasház rendelkezésére a törvényes működés helyreállítására, mely határidő eredménytelen elteltétől számított 30 napon belül a jegyző bírósághoz fordulhat.
Ha a törvényes működés a közgyűlés határozatával állítható helyre, a társasház törvényes működése akkor állapítható meg, ha a társasház a közgyűlését a felhívástól számított 60 napon belül a törvény rendelkezéseinek megfelelően megtartotta és a törvényes működést sértő körülmény megszüntetéséhez szükséges határozatot meghozta vagy módosította.